Podczas podróży do Wietnamu warto wcześniej zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, sposobami transportu oraz warunkami pogodowymi, aby zapewnić sobie komfortową i przyjemną podróż. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą się przydać.
WALUTA I NAPIWKI
Walutą obowiązującą w Wietnamie jest dong (VND lub „d”). Istnieje wiele nominałów, najmniejszy to 500 dongów, a największy 500 000 dongów. Monety są rzadko używane. Karty kredytowe stają się coraz bardziej popularne w dużych miastach, ale ich akceptacja jest nadal ograniczona w mniejszych miejscowościach. Choć w niektórych miejscach można płacić w dolarach amerykańskich (USD) lub euro (EUR), negocjowanie cen jest łatwiejsze w lokalnej walucie.
Napiwki
Choć napiwki nie są normą w Azji Południowo-Wschodniej, są mile widziane. Decyzja o ich zostawieniu zależy wyłącznie od Twojego zadowolenia.
Kogo warto napiwkować? Przede wszystkim przewodnika i kierowcę. Standardowa kwota dla przewodnika to 10 USD za grupę za dzień (lub więcej, jeśli jesteś bardzo zadowolony). W przypadku dłuższej podróży (10-15 dni) można zmniejszyć tę kwotę. Kierowcy zazwyczaj daje się połowę tej sumy. W kawiarniach i restauracjach napiwki nie są popularne, chyba że jest to miejsce prowadzone w celach charytatywnych (np. pomoc dzieciom z niepełnosprawnościami). Ostatecznie napiwki są dobrowolne i nikt nie oceni Cię negatywnie, jeśli ich nie zostawisz.
ŚWIĘTA NARODOWE
Święta narodowe to dni wolne od pracy. Oto najważniejsze święta w Wietnamie:
- Nowy Rok: 1 stycznia
- Święto Tet (Lunar New Year): połowa stycznia lub początek lutego (zgodnie z kalendarzem księżycowym, te same daty co w Chinach). Obchody trwają 4 dni – od ostatniego dnia starego roku do trzeciego dnia nowego roku.
- Dzień Królów Hung: 10. dzień trzeciego miesiąca księżycowego.
- Dzień Zjednoczenia: 30 kwietnia
- Międzynarodowy Dzień Pracy: 1 maja
- Dzień Niepodległości: 2 września
Podczas tych świąt Wietnamczycy licznie podróżują do atrakcji turystycznych, co powoduje wzrost cen noclegów i transportu. Zaleca się wcześniejszą rezerwację wszystkich usług.
CO ROBIĆ, A CZEGO UNIKAĆ
- Szanuj starsze osoby i witaj je lekkim ukłonem. Z innymi osobami można uścisnąć dłoń.
- Przed wejściem do domu lub mieszkania zdejmujemy buty. Wietnamczycy nie odwiedzają się bez zaproszenia.
- Wietnamska etykieta zakłada, że prezenty otwierane są później, nie na oczach darczyńcy – nie odbieraj tego jako brak szacunku, to oznaka uprzejmości.